Aleš Šťastný
Psychoterapie zaměřená na vědomé prožívání přítomnosti neboli gestalt terapie
Jakým tématům se můžeme věnovat?
Témat, kvůli kterým můžete vyhledat pomoc psychoterapeuta, je mnoho. A cílem spolupráce je systematicky se na tato témata zaměřit.
Může jít o
- Deprese
- Úzkost
- Závislost
- Sebevědomí
- Psychosomatické potíže
- Vyhoření
- Vztahové problémy
...a další témata. Nikdy se ale nestává, že by něco v nás existovalo jenom tak osamoceně a nedotýkalo se to ničeho dalšího.
Stejně tak se i já snažím v práci přistupovat k tématům klienta holisticky a vnímat ho jako komplex a celek. Nestává se, že bychom zůstali jen u jednoho tématu a mnohdy během spolupráce vyplynou na povrch další a další témata

Něco málo o mě
Jsem psychoterapeut a psycholog, absolvoval jsem akreditovaný výcvik ve směru gestalt psychoterapie. Pracoval jsem v oblasti léčby závislostí, věnoval jsem se poradenství a diagnostice v rámci bezpečnostních sborů a také jsem nahlédl do korporátního prostředí, kde jsem se věnoval tématům jako koheze a vedení týmů, kariérnímu poradenství a aplikaci agilních metod.
Mám rád nové věci, mám rád různorodost a taky mám rád, když můžu hledat cesty, jak prolínat a propojovat to, co mi dává smysl. A přesně to se snažím dělat v psychoterapii.
Vycházím z principů gestalt terapie, která akcentuje význam emocí a klíčové pro ni je, co zažíváme, spíš než, proč to zažíváme.
Snažím se si také brát to nejlepší z koučinku a věnovat dost pozornosti tomu, abychom si definovali, čeho chceme společně dosáhnout. Spolupráce se tak stává společným projektem, na kterém pracujeme, který můžeme vidět v různých proměnách v čase a na který lze nahlížet z různých perspektiv.
Inspirací pro mě jsou také poznatky z oblasti fyziologie a neurověd, protože naše prožívání se úzce váže s fungováním našeho těla, s produkcí hormonů a neurotransmiterů. A stejně tak, jako stav našeho těla ovlivňuje stav mysli, tak i mysl ovlivňuje naše tělo.
To všechno dohromady ale může fungovat jen díky partnerskému přístupu, kdy klient i terapeut společně postupují za dosažením jednoho cíle. Vzájemně se mohou poznávat, dávat si zpětnou vazbu respektujícím způsobem a učí se vzájemně rozumět jeden druhému, ale také sobě navzájem. Vždy je to nové a vždy je to zajímavé.
Co je gestalt terapie
Gestalt terapie je psychoterapeutický směr, který klade zásadní důraz na neustále propracovávané uvědomování vlastního vnímání, prožívání a jednání v přítomné situaci teď a tady. To umožňuje nahlédnout doposud neuvědomované navyklé vzorce, více se řídit vlastní svobodnou volbou a přijímat za svá rozhodnutí zodpovědnost.
Gestalt terapie směřuje k sebepřijetí, sebevyjádření, seberealizaci a osobnímu růstu. Gestalt terapie je založena na předpokladu, že člověk má od narození zdroje a schopnosti potřebné k navazování vzájemně prospěšného kontaktu s druhými lidmi a okolním prostředím a k prožití uspokojivého a tvořivého života.
Osobní potenciál a proces seberozvoje může být v dětství i během dalšího života různými způsoby narušen a člověk uvízne ve fixovaných vztahových vzorcích. Cílem gestalt terapie je zkoumat a odkrývat v zde a nyní způsoby, jak tyto vzorce ovlivňují život klienta v současnosti, a nalézat nové, tvořivější způsoby kontaktu s okolím.
V aktuálním dění terapeutické situace a především v terapeutickém vztahu klient rozšiřuje své uvědomění v emoční, kognitivní i tělesné složce a je poté schopen převzít zodpovědnost za svobodné vyjádření svých potřeb. Jinými slovy: terapeut umožňuje pacientovi zpřítomnit zkušenosti, zážitky a vzorce reagování z jeho osobní historie a vyzkoušet si nové, vhodnější způsoby fungování ve vztahu k okolí i k sobě samému.
zdroj: https://gestaltstudia.cz/co-je-gestalt-terapie